Nové začátky

Přestože to tak v posledních dnech nevypadalo, jaro je konečně tady, a s ním i další pěstitelská sezóna a úplně první příspěvek mého blogu. Pocházím sice z Prahy, ale už od malička jsem se u babičky neustále rýpala v zemi a něco pěstovala. Tahle vášeň mi zůstala do dospělosti, a tak bylo jasné, co se stane, když se mi pod ruku dostane byt s velkým balkonem. Nejprve jsem začínala jen s okrasnými květinami, ale brzy jsem objevila, jak je skvělé vypěstovat si uprostřed města i něco dobrého na zub. Postupně tedy k záplavám muškátů přibyly jahody, rajčata, bylinky, ředkvičky a další dobroty. Rozhodla jsem se začít psát o vývoji tohoto mikrokosmu (a nejen o něm), a ačkoli mi to psaní ještě moc nejde, doufám, že i přesto může posloužit jako inspirace podobným amatérským dendrofilům, jako jsem já 🙂

Letos jsem začala hodně brzy. Začátkem března jsem do domácího mini skleníku zasela rajčata a chilli papričky a ven vysadila muškáty a odolnější zeleninu – špenát, ředkvičky a několik druhů salátů. Většina bylinek a trvalek zvládla letošní krutou zimu nad očekávání dobře, přestože nemám možnost je přezimovat uvnitř. Dokonce i olivovník přežil pod vrstvou izolace z dek a prostěradel a hortenzie se pomalu chystají kvést. Tady je tedy malá fotodokumentace toho, jak to u nás aktuálně vypadá.

IMG_2491
Estragon přežil kruté mrazy a krásně obrazil,  rozmarýn je letos nový
IMG_2494
Jarní cibulku i ředkvičky jsem vysévala počátkem března rovnou do venkovního truhlíku, a takhle vypadají teď
IMG_2495
Špenát už je připravený ke sklizni, polníček a salát musejí ještě povyrůst
IMG_2496
Horní řada truhlíků je osázená bílými a růžovými muškáty, které až do pozdního podzimu nádherně kvetou a snesou bez problémů i letní horka.
IMG_2498
Miluji bylinky! Není nad to vyjít z kuchyně rovnou na balkon a ustřihnout si čerstvou pažitku, tymián nebo bazalku
IMG_2507
Rajčata ještě čekají v teple za oknem

Leave a Reply