Medvědí pesto

le

Česnek medvědí (Allium ursinum) je skvělá jarní bylinka, která v posledních letech zažívá velkou renesanci. Jak už název napovídá, je příbuzná klasickému česneku,  chuť i vůni má však jemnější. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek a je tak ideální vzpruhou po dlouhé zimě.Medvědí česnek se objevuje začátkem jara ve velkých trsech v lužních lesích, ale pěstovat se dá i na zahrádce nebo na balkonu v nádobách, jen potřebuje vlhko a zastínění před ostrým sluncem.  Sazeničky, cibulky i samotné listy se dají sehnat na farmářských trzích

IMG_2497

V kuchyni se mohou využít všechny jeho části, listy se dají spařit jako špenát, výborné je ochucené máslo s medvědím česnekem a mým nejoblíbenějším receptem pesto. Příprava je neuveřitelně jednoduchá a výsledek prostě skvělý.

Suroviny:

  • cca 200g listů medvědího česneku
  • 100-150ml extra panenského olivového oleje
  • hrst piniových oříšků
  • sůl na dochucení

Všechny suroviny rozmixujeme, osolíme podle potřeby a je hotovo. Po naplnění do skleniček je dobré vršek ještě zalít vrstvičkou oleje, aby se zabránilo přístupu vzduchu, pesto pak vydrží v ledničce i 2 týdny. Použít se může klasicky do těstovin, k masu, zelenině, doporučuji ho ještě smíchat se strouhaným parmezánem a pak je opravdu dokonalé.

Dobrou chuť!

 

Leave a Reply