Náš “hmyzí koutek,” aneb jak nalákat do města užitečný hmyz

V posledních letech ubývá z naší přírody spousta užitečného hmyzu. Pamatuji si, že když jsem byla malá, zahrádka u babičky byla doslova obsypaná motýly, čmeláky a různými jinými druhy hmyzu, nebyl problém pravidelně vídat bělásky, babočky a dokonce otakárka fenyklového, což je dnes opravdu vzácnost. Kam se tedy všichni poděli? Na vině je jednak rozšířené používání pesticidů a herbicidů, které hmyz zabíjí nebo způsobuje jeho neplodnost, a jednak také nedostatek vhodných kvetoucích rostlin a přirozených úkrytů v našich “sterilních” zahradách tvořených anglickým trávníkem a několika okrasnými dřevinami. Z volné přírody i zahrad mizí klasické kvetoucí louky, které poskytovaly potravu i úkryt mnoha druhům prospěšného hmyzu i jiným živočichům. Ve městech se pak problém logicky násobí. Přitom si málokdo uvědomuje, jak moc je pro nás hmyz užitečný a že např. na opylovačích jsme doslova existenčně závislí.

Co tedy můžeme udělat? Samozřejmostí je nepoužívat chemikálie, které hmyzu škodí, ať už přímo pesticidy, nebo látky k hubení plevelů, které, jak se ukazuje, mají za následek vymírání včelstev. Další věcí je zajištění dostatku potravy a úkrytů.  I my, měštští lidé, můžeme vysadit na balkony pár truhlíků s kvetoucími bylinkami, kopretinami nebo třeba jahodníkem.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že každoročně největší úspěch u nás má levandule, máta, oregano a tymián, které jsou v době květu hojně navštěvované čmeláky, včelami a občas přiletí i nějaký ten motýl. Letos jsem se proto rozhodla ještě několik z těchto favoritů přidat a osázela jsem velký květináč levandulí, šalvějí, tymiánem a kopretinou.

hmyzi koutek

Důležité je poskytnout volně žijícímu hmyzu dostatek úkrytů, buď přirozených (hromada kamení, starého dřeva…) nebo nám může posloužit tzv. “hmyzí hotel.” Ten obsahuje zpravidla několik typů úkrytů ve formě bambusových nebo rákosových komůrek, navrtaných dřevěných špalíků, šišek, slámy atd. Domov v něm najdou berušky, zlatoočky a hlavně včely samotářky, které sice nedávají med, ale jsou výkonnějšími opylovači než včely medonosné. Navíc jsou lidem neškodné.

Domečky pro hmyz si buď můžete vyrobit sami, nebo se dají koupit, já neodolala a objednala tento:

hmyzí hotel

Nainstaluji ho přímo nad “hmyzí květináč,” už se nemůžu dočkat, až dorazí. Rychlost zabydlení včelkami a dalšími obyvateli je různá, co jsem se dočetla, tak ale většinou velmi rychlá, a to i na balkonech ve městě, takže doufejme, že nám brzo přibudou hmyzí sousedé 🙂

Tady je ještě několik inspirací z Pinterestu, jak může takový hmyzí hotel vypadat:

4fb0e1fe415f631ebe7f15715a3682a770a1717b92a3865dc3858a7193bc77885fe2209f8a2fd1c676040872701e4451

Leave a Reply