Co jedlého na balkon? 4 tipy pro úplné začátečníky

Čím déle se téhle zálibě věnuji, tím víc zjišťuji, že pěstovat v nádobách se dá téměř všechno, od nenáročných drobných bylinek až po brambory a dýně. Jedinou limitací je prostor a míra naší fantazie a odvahy.  Za těch několik let, co pravidelně sklízím svoje domácí balkonové výpěstky, mám pár tipů na skutečně jednoduché rostliny, u nichž je úspěšná úroda zaručená a nevyžadují žádné extra speciální zacházení. Stačí truhlík, hlína a jde se na to. 

Bylinky

Snad to nejjednodušší, co se dá doma pěstovat, a to kdekoli. Dokonce i když nemáte balkon, k pěstování bylinek se dá skvěle využít jakýkoli parapet, spousta z nich poroste i doma za oknem. Potřebují jen dobře propustný substrát a dostatek světla. Náš balkon je orientovaný jižně, což jim, dle bujnosti růstu, zřejmě skvěle vyhovuje. Pěstuji bazalku, pažitku, rozmarýn, estragon, mátu, meduňku, oregano, koriandr, šalvěj, petržel a tymián. Dá se říct, že se o ně nijak zvlášť nestarám, jen zalévám, jednou za čas trochu přihnojím organickým hnojivem a po celou sezónu si užívám skvělého koření do kuchyně. Není nad to si při vaření vyběhnout na balkon a přihodit si na těstoviny hrst čerstvě natrhané bazalky.  Přebytky se navíc dají usušit nebo zamrazit a vlastních bylinek si tak můžete užívat i v zimě.

Jahody

Další skvělá věc. Jahodám se překvapivě dobře daří v nádobách, a to jak těm měsíčním, tak klasickým. Existuje nespočet odrůd, některé i přímo určené k pěstování v nádobách. Doporučuji určitě pořídit stáleplodící, celé léto pak můžete otrhávat sladké jahůdky, které se s těmi z obchodu opravdu nedají srovnat. Vyhovuje jim slunné stanoviště, dostatečná zálivka a pravidelné přihnojování organickým hnojivem.  Víc opravdu netřeba.

Rajčata

Rajčata jsou vděčnou a snadnou zeleninou, pro potřeby pěstování na balkoně doporučuji menší keříčkové odrůdy, pokud máte ale dostatek prostoru, můžete klidně zasadit i klasická, tyčková rajčata. Na jaře můžete buď koupit sazenice, nebo si s předstihem vypěstovat své vlastní ze semínek, jako to dělám já. Koncem února rajčata vysévám do malinkatého bytového skleníčku, postavím je na teplé, světlé místo a udržuji substrát vlhký. Když jsou sazeničky dostatečně velké, přesadím je do samostatných květináčků (použít se dají klidně kelímky od jogurtů, do kterých je na dně vystříhnutý drenážní otvor) a když se oteplí, přesunu je ven. Zhruba v půlce května je pak sázím do finálních velkých nádob. Rajčata potřebují během růstu a tvorby plodů spoustu živin, je proto dobré smíchat substrát s kompostem a pravidelně přihnojovat. První plody sklízím v červenci a pokračuji až do prvních mrazů.

Ředkvičky

Ředkvičky jsou absolutně nenáročné a nekoření moc hluboko, proto jsou pro pěstování v truhlíku ideální. Vysévám je od časného jara a během sezóny sklízím několik várek. Od vyklíčení do sklizně to trvá podle teploty 4-6 týdnů,  dají se ale vysévat i postupně po částech a sklízet pak můžete kontinuálně.

Tak to byl můj výběr pro úplné začátečníky, úspěch je stoprocentně zaručený. Ale pozor, jakmile přijde první úspěšná sklizeň, stává se to dost návykovým koníčkem a balkon se postupně začne zaplňovat dalšími a dalšími rostlinami, já jsem už musela doma slíbit, že nic dalšího nezasadím…mno…i když…jedna nebo dvě další rostlinky se v tom určitě ztratí a chlap to stejně nepozná, že ne 😀

 

 

 

1 komentář: „Co jedlého na balkon? 4 tipy pro úplné začátečníky

Leave a Reply