10 zapomenutých a znovuobjevených trvalek pro romantická zákoutí

Jak už víte, kromě zeleného balkónu mám to štěstí, že se můžu pravidelně kreativně vyřádit i na naší staré roubence, kde se momentálně snažím zvelebit zahrádku. Miluji totiž rozkvetlé venkovské zahrady plné barevných trvalek, které jsou celé léto obsypané včelami a motýly.  Mám radost, že zahradnictví už zase začínají prodávat rostliny, které  k venkovu prostě patří a naše babičky jimi zdobily předzahrádky domků po celé generace, než je nahradily modernější trvalky nebo anglické trávníky s ploty z tůjí. V následujícím článku jsem vypsala 10 trvalek, které v každé zahradě zaručeně vytvoří to ono romantické retro kouzlo, které si všichni pamatujeme z dětství.

Náprstník

Náprstník (Digitalis) zahrnuje asi 25 druhů, z nichž některé jsou dvouleté a některé trvalky.  Kvetou až 2m vysokými, nepřehlédnutelnými latami nejrůznějších barev, milují slunná stanoviště a většina druhů bez problémů přečká naše zimy. S touto květinovou kráskou však opatrně, je totiž prudce jedovatá a otrava digitalisem je už pomalu takové klišé detektivních románů. Extrakty z náprstníku se využívají ve farmaceutickém průmyslu – nejeden pacient zná důvěrně lék Digoxin;-)

digitalis2
Zdroj: Pinterest

Třapatka nachová

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je vytrvalá bylina, která láká nejen svými léčivými schopnostmi, ale také záplavou výrazných květů. Bude prospívat na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Je nenáročná a působí jako magnet pro nejrůznější druhy motýlů.

echinacea
Zdroj: Pinterest

Ostrožka

Ostrožka (Delphinium) je taktéž nenáročná, až 1m vysoká trvalka, nápadná svými nádherně vybarvenými, nejčastěji modrými, květenstvími. V našich podmínkách dobře přezimuje a brzy se rozrůstá do dominanty zahrady. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou, výživnou půdu, nejlépe s přídavkem kompostu.  Vhodné je chránit ji před větrem, který by mohl masivní květenství polámat.

delphinium
Zdroj: Pinterest

Kopretina bílá

Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare) je až 80cm vysoká trvalka, kterou jistě netřeba představovat. Stejně jako Echinacea patří do čeledi hvězdnicovitých a pyšní se svými nádherně bílými květy se zářivě žlutým středem.  Kopretiny se v minulosti využívaly při různých rituálech a věštění nebo jako lék proti astmatu a dávivému kašli. Kvetou od června do října a vyhovovat jim bude slunné až polostinné stanoviště, dobře propustná půda a snesou i sušší stanoviště. Budou nejen krásnou ozdobou zahrady, ale skvěle vypadají i ve váze.

kopretina
Zdroj: Pinterest

Levandule lékařská

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je překrásně vonící bylinka hojně využívaná v tradičním léčitelství a v kosmetickém průmyslu. Existuje nespočet kultivarů, některé z nich však nepřezimují v našich podmínkách, na to je potřeba dát při výběru pozor. Levandule miluje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou, nesnáší přemokření, zvlášť v období nízkých teplot od podzimu do jara. Aby si zachovaly svůj kompaktní tvar, je dobré keříky na jaře cca o 1/3 zastřihnout.  Z květů lze vyrábět nejrůznější voňavé pot-pourri, lisovat esenciální olej (pokud máme k dispozici slušné levandulové pole…), nebo např. výborný sirup na domácí levandulovou limonádu. Recept najdete zde.

levandule 2
Levandulová pole z naší návštěvy Provence

Karafiát

Karafiáty (Dianthus) jsou krásné květiny, které má však bohužel většina z nás spojené s minulým režimem, a tak jsou dnes dost opomíjené, což je určitě škoda. Když se na ně podíváme nezaujatýma očima, zjistíme, že jsou to nejen velmi krásné, ale také nenáročné rostliny, které kvetou po celé léto pestrobarevnými květy. Nízké skalničkové druhy pak bez problémů snesou sucho, horké letní slunce a půdu chudou na živiny.

karafiát
Zdroj: Pinterest

Plaménka latnatá

Plaménka latnatá (Phlox paniculata) byla oblíbenou trvalkou našich babiček a právem se vrací do módy. Je vysoká až 100cm, kvete od července do podzimu krásně zbarvenými květy, které lákají motýly, včelky a jiné opylovače. Vyhovuje jí dobře propusná a výživná půda a slunné stanoviště, kde však v době sucha potřebuje závlahu.

Phlox
Zdroj: Pinterest

Hortenzie

Rod hortenzií zahrnuje víc než 70 druhů, nejvíce pěstované jsou u nás hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromkovitá (Hydragnea arborescens).  Hortenzie vynikají nádhernými květy, které na rostlině vydrží celé týdny, během kvetení mění postupně vybarvení a nádherně vypadají i ve váze nebo usušené. Pro barevné varianty hortenzie velkolisté je typické, že květy mají různé základní zabarvení podle kyselosti půdy – kyselé pH vybarví květy do nádherné modré, zatímco v zásaditějších půdách budou růžové. Hortenzie obecně preferují spíše polostín, dostatečnou zálivku a výživnou, dobře propustnou půdu s přídavkem rašeliny. V našich podmínkách může být problém s promrzáním, nejodolnější vůči mrazu je hortenzie stromkovitá. Pokud si budete pořizovat hortenzie velkolisté, rozhodně doporučuji vybírat druhy s obchodním označením “Endless Summer,” “Forever and ever,” apod., které jsou sice cenově dražší, ale jsou speciálně vyšlechtěné, aby, narozdíl od běžných variant, kvetly i na čerstvých letošních výhonech, takže pokud se stane, že nadzemní část rostliny přes zimu zmrzne, dočkáme se i přesto záplavy květů.

IMG_3690
Hortenzie u mě na balkóně (Hydrangea macrophylla, varianta “Endless Summer”)
hortenzie
Zdroj: Pinterest

Vrbina tečkovaná

Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata) je absolutně nenáročná, asi 60cm vysoká trvalka, které vyhovuje světlé místo s dobře propustnou, přiměřeně vlhkou půdou. Kvete jasně žlutými květy a vypadá krásně v seskupení s jinými vyššími trvalkami i samostatně.

vrbina1.jpg
Zdroj: Pinterest

Bělotrn modrý

Bělotrn modrý (Echinops ritro), další zástupce čeledi hvězdnicovitých, zaujme na první pohled svými modrými kulovitými květenstvími, která lákají motýly, včely a jiný hmyz. Dorůstá výšky okolo 100cm a vyžaduje slunné stanoviště se sušší půdou. Květy vypadají krásně nejen v trvalkovém záhonu, ale i v suchých vazbách.

echinops
Zdroj: Pinterest

Tak to byly moje tipy na romantické retro rostliny do zahrady (většina z nich poroste ale dobře i ve větších květináčích), na závěr přidám ještě pár rychlých fotek z velké víkendové rekonstrukce trvalkového záhonu na chalupě, už se nemůžu dočkat, až se všechno pořádně rozroste. Výše zmíněné květiny v něm samozřejmě nesmí chybět.

Krásný zbytek týdne!

 

 

Leave a Reply