5 nejčastějších důvodů, proč se květinám u vás doma nedaří

Slýchám tu větu pořád dokola. “Víš, u mě se kytkám prostě nedaří…” nebo “Zahubím dokonce i kaktus…” nebo “Neudržím při životě žádnou kytku dýl než měsíc…” Jestli jste se právě poznali, mám pro vás 5 nejčastějších důvodů, proč se to děje právě vám. A samozřejmě také rady, co s tím.

1. Špatný výběr rostlin

Správný výběr rostlin je alfou a omegou pěstitelského úspěchu. Pokud máte byt či balkon obrácený k severu, bez přímého slunečního svitu, nebudou vám nikdy prosperovat květiny milující jižní slunce a naopak. Věnujte proto před koupí rostliny čas na zjištění si základních informací o jejím původu a nárocích, ušetří vám to spoustu mrzutostí.

2. Málo vody

Zálivka je dalším velkým tématem. Zejména v zimě, kdy jsou naše byty přehřáté ústředním topením, které navíc ještě vytváří extrémně suchý vzduch. Pravidelná a dostatečná zálivka je proto nutností.

3. Příliš mnoho vody

Podle mých zkušeností je přelití možná ještě častějším důvodem zahubení pokojových květin a obecně rostlin v nádobách, než nedostatečná zálivka. Příznaky přitom vypadají velmi podobně – rostlině hnědnou a zasychají listy. Řešení je jednoduché, vždy před zaléváním zkontrolujte prstem povrch substrátu, osvědčilo se mi, když před každou zálivkou nechám zeminu mírně! proschnout – ne tak moc, aby listy zvadly, ale dostatečně na to, aby povrch vyschl. Je to i dobrá prevence plísňových chorob.

4. Výživa

Žádná roslina nebude prosperovat, pokud nebude mít živiny potřebné k růstu a kvetení. Proto je potřeba rostliny jednou za čas přihnojit vhodným hnojivem, kterých jsou zahrádkářství plná. Stejně jako u zálivky i zde platí, že všeho s mírou, řiďte se proto vždy návodem a rostliny nepřehnojte. Obecně stačí od jara do podzimu přihnojovat každých 14 dní, v zimě pak jednou za měsíc.

5. Škůdci

Občas je dobré rostliny prohlédnout, hlavně spodek listů, a zkontrolovat, jestli na sobě nemají nezvané nájemníky. Pokud už nějaké škůdce najdete, není radno je podceňovat, protože to, co vypadá zprvu nenápadně, může během pár týdnů rostlinu zahubit. Doporučuji proto škůdce už při prvním nálezu mechanicky odstranit a celou rostlinu ošetřit příslušným postřikem. Vyrábějí se i druhy na přírodní bázi, takže nemusíte mít strach, že kromě mšic otrávíte i sami sebe.

Přeji vám hodně úspěchů s vašimi zelenými (nebo jinými) miláčky!IMG_4060

IMG_3857

Leave a Reply