Vpusťme si na balkóny a terasy trochu středomořské atmosféry

Taky milujete představu, že po ránu vyjdete na terasu, nasajete voňavý mořský vzduch a v příjemně teplém vánku si vychutnáte svou ranní kávu? Není důvod, proč si alespoň malou část téhle dovolenkové atmosféry neužít i doma na slunném balkóně nebo terase. Stačí k tomu nějaké příjemné sezení a pár odolných středomořských rostlin, které s trochou péče přežijí i naši zimu. 

MTN_6410

Středomořské bylinky

Levandule, rozmarýn, oregano, tymián nebo třeba saturejka. Tyhle voňavé krásky milují slunce a jejich jemné lístky, květy a pronikavá vůně dotvoří tu nejromantičtější atmosféru letních večerů.

Olivovník

Dlouhověký strom opředený mnoha mýty a legendami. V našich klimatických podmínkách je možné olivovník pěstovat jako přenosnou rostlinu a přezimovat ho na světlém místě s teplotou okolo 10°C. Vyhovuje mu plné slunce a spíše sušší půda, nesnáší přemokření, hlavně v období nižších teplot. Občasné přihnojení ve vegetačním období jen uvítá, ale není třeba to přehánět. Já mám olivovník na balkóně už 6 let a bohužel nemám možnost chladné světlé místnosti na přezimování. Zatím ale vždycky zimu bez větší úhony přežil. A to i letošních -17°C! Před příchodem mrazů ho vždycky zabalím do několika vrstev izolace, ideální je dát také něco mezi květináč a zem, např. polystyren, aby nepromrzal zespodu.

IMG_4179
Můj milovaný olivovník René (ano, má jméno:-D) Už je z něj po letech pěkný strom

Oleandr

Nádherně kvetoucí keř se podobnými nároky na přezimování jako olivovník. Miluje plné slunce a celé léto kvete záplavou jemných květů. Jen pozor na to, že je jedovatý, takže nejíst:-)

oleandr

Fíkovník

Fíkovník je další jižní rostlina, která nejen že dodá zahradě nebo terase prázdninovou atmosféru, ale navíc nás při dobré péči odmění výbornými plody. Za mě tedy jasná volba. Výhodou také je, že je celkem hodně odolný mrazu. Letos na jaře jsem si pořídila malý stromek a k mému velkému překvapení je už teď doslova obsypaný fíky. Na zimu s ním budu postupovat stejně jako u olivovníku a doufám, že se úrody dočkám i další roky.

IMG_4181IMG_4180

Citrusy

Utrhnout si z vlastního stromku citrón, pomeranč nebo limetku byl vždycky můj sen. Na jaře jsem proto neodolala a spolu s fíkovníkem pořídila i limetu. Na slunci se jí u mě zatím moc daří, roste jako z vody a má krásné malé plody.

IMG_4182IMG_4183

Bohužel, citrusy dozrávají velmi dlouho a toto období překlenuje i naši zimu, proto je nutné je umístit dovnitř, zároveň ale nesnášejí horký suchý vzduch v našich bytech. Co jsem se dočetla, tak limeta snáší teplo v zimě lépe než např. citroník, takže ji asi zkusím přezimovat v ložnici, kde tolik netopíme. Držte palce, ať přežije a dočkám se vlastních limetek.

Doplňky

Bez doplňků by to samozřejmě nešlo, zkuste barevné polštářky nebo květináče, koberečky…. Já rozhodně nedám dopustit na svíčky, máme jich spoustu doma i venku, krásně dotvářejí večerní romantiku se sklenkou dobrého vína.  Škoda jen, že to moře chybí…

A co vy? Pěstujete nějaké jižní rostliny nebo si jinak připomínáte dovolenou? Ráda se inspiruji;-)

 

2 komentáře: „Vpusťme si na balkóny a terasy trochu středomořské atmosféry

  1. Ano, toho moře je škoda, ale jinak jsem netušila kolik Středomořských rostlin jde pěstovat na balkoně v našich podmínkách. Hodně mě zaujal hlavně olivovník a fíkovník. Ještě víc to, že jste schopná na něm něco vypěstovat. Asi to zkusím, protože fíky miluji a je to super možnost, abych je nemusela pořád kupovat, když na ně dostanu chuť. Jinak mám výbornou zkušenost s oleandrem, kterým nám už nějakou chvilku zdobí balkon.

    1. Letos už jsem si myslela, že jsem o fíkovník přišla – překvapily mě ty jarní mrazy, ale v červenci zase krásně obrazil. Prodávají se různé odrůdy a některé jsou i odolné mrazu, tu mám já, bohužel si už nepamatuji, jak se jmenuje. Stejně to ale chce před zimou pořádně zakrýt.

Leave a Reply