
Pohádková krajina mezi Českým Švýcarskem a Jizerskými horami, plná roztomilých roubenek a hlubokých, tajemných lesů, to jsou Lužické hory.
Jejich napůl romantické, napůl drsné kouzlo se mi nesmazatelně vrylo do duše už od dob, kde jsem tam jako malá trávila každé prázdniny u babičky s dědou. Lužické hory jsou turisticky trochu opomíjené, jedná se o celkem malé území, které je ale plné romantických vesniček s podstávkovými domky s květinami v oknech, na úpatí špičatých kopců se pasou stáda ovcí a v temných lesích jsou roztroušené čedičové a pískovcové skály. Jsou proto ideální na výlet pro milovníky přírody a romantické duše, které jejich tajemná krása jistě uchvátí.
Procházka k přehradě Naděje a ledové jeskyni
Určitě nevynechejte procházku hlubokým údolím Hamerského potoka k přehradě Naděje, která se nachází necelé 2km od stejnojmenné osady. Byla vybudována v druhé polovině 30. let jako akumulační nádrž k pohonu blízkého mlýna a pily. Cesta k přehradě vede hustým lesem a pokud pokračujete po turistické stezce dál směrem k ledové jeskyni, minete jeden z mnoha betonových bunkrů, které byly v Lužických horách vybudované v letech 1937-38 a které tvoří souvislou linii pohraničního opevnění.
Na severním svahu Suchého vrchu, asi 1km od přehrady, se nachází pseudokrasová Ledová jeskyně, jež je chráněnou přírodní památkou. Uvnitř jeskyně se po celý rok udržuje velmi chladný vzduch, který na jaře ochladí pronikající vodu z tajícího sněhu a vytvoří tak nádherné ledové krápníky. Je také významným shromaždištěm netopýrů. Jeskyně sama o sobě je v současné době pro turisty uzavřená, to ale nic nemění na tom, že cesta k ní je krásnou procházkou, a pokud budete pokračovat po cestě dál, dojdete až ke strašidelné zřícenině hradu Milštejn se zajímavou skalní bránou.
Zámek Lemberk
Zámek Lemberk, byl původně gotický hrad, který nechal postavit rytíř Havel z rodu Markvarticů v první polovině 13. století. V 16. a 17. století byl přestavěn nejprve do renesanční, posléze barokní podoby. V zámku najdete např. kapli Seslání Ducha svatého, bajkový sál s renesančním kazetovým stropem, rytířský sál s barokní štukovou výzdobou, černou kuchyni nebo apartmán Clam-Gallasů.

Asi nejznámější osobností, která na zámku žila, byla sv. Zdislava z Lemberka, manželka zakladatele hradu, rytíře Havla. Proslula svojí péčí o nemocné a chudé, spolu se svým manželem založili v nedalekém Jablonném v Podještědí městský špitál, kláštěr a kostel. V r. 1995 byla svatořečena.
Jablonné v Podještědí
Kousek od zámku Lemberk se nachází městečko Jablonné v Podještědí, založené ve 13. století také Havlem z Lemberka. Největší dominantou města je barokní bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy s nádhernou kupolí a třípatrovými katakombami. V bývalém kostele Narození Panny Marie se nachází vyhlídková věž a za návštěvu stojí také bývalý lovecký zámeček Pachtů z Rájova.
Příroda a roubenky
Hlavním lákadlem Lužických hor je především nádherná příroda plná vesniček s pohádkově vypadajícími roubenkami, resp. podstávkovými domky. Celá oblast je protkaná turistickými trasami, které vedou okolo pískovcových skal, tajemných zřícenin a zelených pastvin. Z místních vesniček doporučuji navštívit např. Mařeničky s nedalekými zbytky vyhořelého Neumannova mlýna včetně ve skále vytesaného tunelu starého vodního náhonu, Horní a Dolní Světlou v blízkosti hory Luž nebo malebný Krompach s chráněnými, přes 500 let starými tisy a barevnými roubenkami. Z Krompachu můžete vystoupat na blízký Hvozd/Hochwald a dopřát si neopakovatelný výhled z rozhledny nebo něco dobrého v místní restauraci.


Lužické hory jsou plné krásných a turisty zatím neobjevených míst, proto vezměte kola nebo nazujte dobré boty a vyražte.
Krásný víkend!
1 komentář: „Tip na výlet: Lužické hory“