
Podzim je v plném proudu a u nás doma k němu neodmyslitelně patří dýně. Kromě toho, že jsou zdravé a plné minerálních látek, jsou taky výborné, variabilní a dají se zařadit do spousty receptů. V kombinaci s čertvými chilli papričkami, kterých se mi letos urodilo opravdu hodně, navíc skvěle zahřejí v podzimních plískanicích.
Zapečená dýně s rozmarýnem, sýrem a bylinkovým dipem
Tenhle recept u nás jednoznačně vede, je extrémně jednoduchý a rychlý, dá se použít jako samostatné zdravé jídlo nebo jako příloha k masu pro masožravce.
Suroviny na 2 porce:
- 1 menší dýně Hokaidó
- 100-150g nastrouhaného tvrdého sýru – např. Gouda
- 1,5 kelímku bílého jogurtu
- stroužek česneku
- petrželka
- pažitka
- několik větviček rozmarýnu
- sůl
- pepř
- olivový olej
Dýni omyjeme, odkrojíme stopku, odstraníme semínka a rozkrájíme ji na měsíčky široké asi 1,5 cm. Rozložíme na plech, zakápneme olivovým olejem, osolíme, opepříme a posypeme nakrájeným čerstvým rozmarýnem. Pečeme v troubě na 200 °C, až začne dýně zlátnout, posypeme ji nastrouhaným sýrem a dopečeme ještě asi 10 minut. Dip si mezitím připravíme z jogurtu, do kterého vymáčneme stroužek česneku a nasekáme petrželku a pažitku, můžeme podle chuti ještě trošku dosolit.
Dýňová kari polévka
Dýňová polévka je podzimní klasika a najdete na ni nespočet receptů. Já ji mám ráda ve slané úpravě s kari kořením a chilli, kdy skvěle zahřeje během sychravých podzimních dnů.
Suroviny na 3-4 porce:
- 1 střední dýně Hokaidó (má výhodu, že ji nemusíte loupat, ale dá se použít jakákoli jiná dýně)
- 1 střední cibule
- 750ml zeleninového vývaru (můžete přidat i samotnou vodu, ale z vývaru je vždycky lepší)
- kousek másla nebo ghí na osmažení cibule
- 100ml smetany na vaření
- sůl
- kari koření – cca 2 lžičky
- 1 chilli paprička
Dýni očistíme a rozkrájíme na kostky. Na másle nebo ghí krátce orestujeme kari koření a chilli papričku, přisypeme na drobno nakrájenou cibulku a necháme ji zesklovatět. Potom přidáme dýni, krátce orestujeme, zalijeme vývarem, osolíme a vaříme cca 20min do měkka. Rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme smetanu a ještě pár minut povaříme.
Špagetová dýně po asijsku
Špagetovou dýni jsem dlouhou dobu přehlížela, protože jsem moc nevěděla, co si s ní počít. Je přitom úplně geniální, protože se dá použít kdekoli, kam byste jinak přidávali nudle, těstoviny apod.
Suroviny na 2-3 porce:
- 1 špagetová dýně
- 1 pórek
- 1 větší paprika
- 150g čerstvých žampionů
- čerstvý nastrouhaný zázvor – cca z kousku 2x2cm
- 1 chilli paprička
- stroužek česneku
- ústřicová omáčka
- sojová omáčka
- sůl, pepř
Dýni rozkrojíme, odstraníme semínka, dužinu pokapeme malým množstvím olivového oleje, lehce posolíme, opepříme a pečeme v troubě cca 40 min na 200 °C. Dužinu vydlabeme vidličkou, čímž se nám rozpadne na nudličky, které budeme zpracovávat dál.
Na pánvi na trošce oleje zprudka orestujeme nakrájený stroužek česneku, chilli, nastrouhaný zázvor, přidáme pórek, žampióny, papriku a pokapeme ústřicovou omáčkou a troškou sojové omáčky. Restujeme jen relativně krátce, aby zelenina zůstala kompaktní a křupavá. Ke konci vmícháme dýňové nudličky a podáváme.
Špagetová dýně po italsku
Suroviny na 2-3 porce:
- 1 špagetová dýně
- cherry rajčátka cca 10ks
- 1 plechovka sterilovaných krájených rajčat
- černé olivy
- stroužek česneku
- čerstvá bazalka
- čerstvá rukola
- olivový olej
- sůl, pepř
- strouhaný parmezán na posypání
Základní příprava dýňových špaget je stejná jako v předchozím případě. Na trošce olivového oleje krátce orestujeme nakrájený česnek, přidáme cherry rajčátka rozkrojená na půlky a sterilovaná krájená rajčata. Dále přisypeme olivy (celé nebo na půlky), osolíme, několik minut provaříme a úplně na závěr přidáme čerstvou bazalku. Smícháme s dýňovými špagetami a podáváme posypané sýrem a rukolou.
Dobrou chuť! A pokud jste spíš na sladké, mrkněte na recept na dýňovou marmeládu.