Jaro je tu!

A je to konečně tady! Další sezóna balkónového zahradničení! Letos jsem myslela, že už se snad nedočkám. Zatímco loni i předloni jsem měla vysazeno začátkem března, letos jsem jsem si kvůli počasí musela počkat o měsíc déle. Ale je to tu a snad se všechno rychle rozroste, zazelená a vykvete. 

Letošní sezónu zkouším pro mě úplnou novinku – muškáty jsem se rozhodla vyměnit za Osteospermum, nebo-li modrookou kopretinu. Přestože jsem s muškáty měla tu nejlepší zkušenost a každý rok nádherně kvetly, přeci jen už se mi trošku okoukaly a hlavně mě nebavilo pořád dokola zametat odpadlé květy po každém zavanutí větru. Udělala jsem si  rešerši, co by tak mohlo přežít náš letní úpal, hezky kvetlo a nedělalo takový nepořádek, a jednoznačně mi vyšlo právě Osteospermum. Sehnala jsem si nízkou kompaktní odrůdu, v lednu zasela semínka a před týdnem přesadila sazeničky  do truhlíků, tak jsem vážně zvědavá.

Ostatní se od loňska moc nezměnilo, trošičku jsem přeorganizovala bylinky a mám jich většinu dohromady v jednom velkém květináči. Přidala jsem navíc jeden květník s levandulemi a měsíčními jahodami, klasické jahody začínají na sluníčku pomalu obrážet, takže, zdá se, zimu přečkaly. To samé hortenzie a fíkovník, obojí má už krásné pupeny. Olivovník se letos chystám přesadit do většího, tentokrát už velikostí definitivního, květináče. Už je stejně tak velký a těžký, že se nedá přenášet, takže zimuje každý rok venku. Limetu jsem přezimovala v ložnici, shodila část listů, ale přesun ven na slunce jí svědčí a na holých místech už obráží nové lístky. Doufám, že bude brzy kvést a bude mít minimálně stejně bohatou úrodu jako loni, kdy dozrálo přes 20 limetek.

Sazenice rajčat a chilli papriček mám ještě doma, ale příští týden je budu už přesazovat do venkovních květináčů, teď se zatím jen pomalu aklimatizují. Jěště zbývá zasít rukolu a zelené fazolky a bude pro tenhle měsíc hotovo. I když jak se znám, vymyslím si určitě ještě něco dalšího. Už mi to hrabání se v hlíně vážně chybělo!

IMG_4884
Měsíční jahody v kombinaci s levandulí
IMG_4885
Bylinky se pomalu probírají k životu
IMG_4886
Hmyzí hotel připravený k nastěhování

IMG_4890IMG_4891IMG_4892

 

Leave a Reply