Chilli papričky a jak je vypěstovat na balkoně

Od loňska mám asi nového favorita v sekci “jedlý balkon.” Chilli mám ráda a cpu ho k Ráďově nelibosti skoro do všeho, a tak bylo jen otázkou času, kdy se objeví i v květináči. Před tím jsem nikdy nezkoušela ani normální papriky, takže jsem moc nevěděla, do čeho jdu, ale povedlo se na první dobrou.

V únoru jsem zasela semínka, začátkem dubna jsem sazeničky přesadila ven a pak už jen sledovala, co se bude dít. Měla jsem z 1 krásnou úrodu, která mi nasušená vydržela skoro až doteď a rozhodně neztratila ani trošku z pálivosti, je to celkem síla:-) Rostliny s postupně dozrávajícími papričkami navíc vypadají krásně, takže pro velký úspěch pokračuji letos znova, samozřejmě s větším množstvím. Sepsala jsem pár tipů na jednoduché pěstování:

  • Semínka vysévejte nejpozději koncem ledna nebo začátkem února, mají delší dobu klíčení
  • Teplota během klíčení by se měla pohybovat minimálně okolo 20 stupňů a jakmile rostlinky vyklíčí, budou potřebovat hodně světla, ideální je proto okenní parapet.
  • Je dobré zakrýt výsevní nádobu průhlednou fólií, aby substrát nevysychal. Nebo pořídit malý bytový pařníček.
  • Když mají sazeničky zhruba 10cm a už trochu pevnější stonek, přesadíme je opatrně do samostatných květináčků.
  • Na venkovní stanoviště přesazujeme, když už nehrozí mrazíky.
  • Je potřeba dávat pozor na silné jarní slunce a sazenice na něj před přesazením ven postupně aklimatizovat, jinak se listy spálí.
  • Papričkám se bude dařit na slunném místě v dostatečně velkém květináči s dobře propustnou půdou. Průměr květináče počítejte podle odrůdy alespoň 30cm na rostlinu, na internetu se dočtete i víc.
  • Jsem zastánce samozavlažovacích nádob, ale samozřejmě to nemusí být, pokud budete schopní zajistit dostatečnou zálivku během letních veder. Papričky mají hodně tenké listy a rychle vadnou, když zemina vyschne, proto na to pozor.

 

Výsev ze semínek už letos nestihnete, ale sazeničky mají skoro všude, takže do toho!

 

IMG_3853
Loni v květnu 1 rostlinka chilli  mezi rajčaty
IMG_4279
Dozrávající úroda

Leave a Reply