9 bylinek, které na žádném balkoně nebo parapetu nesmí chybět

Většina bylinek je nenáročných, snesou nějaké to opomenutí a nepotřebují moc místa. Jsou to ideální zelení společníci i na ten nejmenší balkon nebo okenní parapet. 

Bazalka

Bylinková klasika. Svěže zelené lístky plné vůně a chuti tvoří dokonalý doplněk k těstovinám i salátům. Bazalka zlepšuje trávení a prý má schopnost odpuzovat mouchy, na okenní parapet proto ideální. Miluje slunce a dostatečnou zálivku, jinak je ale naprosto nenáročná a i při minimální péči se bude vděčně rozrůstat.

Pažitka

Pažitka je botanicky příbuzná česneku, čemuž odpovídá i její výrazná chuť. Je přímo nabitá vitamíny a minerály, podporuje trávení a jíst se dají i květy. Co by to bylo za jaro bez pažitkové pomazánky nebo načechrané omeletky s žampiony a čerstvou pažitkou. Její pěstování je jednoduché a v našich podmínkách většinou i bez problémů přezimuje, a to i venku v květináči (potvrzeno na vlastní kůži už několik zim). Je jen potřeba ji nepřelévat a odřezávat starou nať, pak je skoro nezničitelná.

IMG_2533

Petrželka

Nepostradatelná přísada do polévek, omáček, bylinkového másla a všemožných bylinkových směsí. Kromě toho je také někdy označovaná za superpotravinu pro svůj vysoký obsah vitaminu C, flavonoidů a dalších antioxidantů. Naše babičky věděly, proč nasypat hrst čerstvé petrželky na každou porci brambor.

Máta

Další z nezničitelných bylinek, které mám na balkoně v truhlíku už několik let. Na zimu ji neuklízím, na jaře nepřesazuji, zalévám oproti jiným rostlinám sporadicky a během léta sem tam přihnojím, když si náhodou vzpomenu. Přes zimu všechny nadzemní části vymrznou a uschnou, jakmile se ale s jarem objeví první teplejší sluneční paprsky, rychle odspodu obrazí a do měsíce už je zase krásná a svěží.

IMG_3641

Z máty je nejen skvělé mojito, čaj nebo sirup, výborná je i v kombinaci s čokoládou, jahodami nebo třeba mangem. Vyzkoušejte třeba recept na mangovou zmrzlinu s jogurtem a mátou.

Meduňka

Na první pohled podobná mátě s příjemnou citronovou vůní. Mimo to, že krásně dochutí čerstvé ovoce, např. jahody, působí i proti žaludečním křečím a má zklidňující účinky. Až vás příště zase naštve šéf v práci, uvařte si meduňkový čaj;-) Pěstování meduňky je jednoduché, osvědčilo se mi světlé místo chráněné před přímým poledním sluncem a dostatek vláhy.

Rozmarýn

Překrásně vonící bylinka, která parádně dochutí maso, ryby i pečené brambory. Pár snítek rozmarýnu vhozených do dřevěného uhlí během grilování udělá přímo zázrak;-) Rozmarýn je ideální rostlina na přímé slunce, nesnáší přelití, proto zaléváme, až když zemina vyschne. Kromě mrazu a přelití vydrží opravdu všechno.

rosemary-581943_1920

Tymián

Další výborné koření k masu s podobnými nároky na pěstování, jako rozmarýn – plné slunce, spíše sušší substrát a hlavně nepřelít. Drobounké květy tymiánu jsou pro nás  možná nezajímavé, ale motýly, čmeláky a jiné užitečné opylovače lákají jako magnet.

IMG_2542

Koriandr

Koriandr má hodně výraznou chuť a čerstvý je výborný do indických a vůbec většiny orientálních jídel, k mořským plodům, masu i do polévek. Uklidňuje prý trávicí trakt, povzbuzuje nervovou činnost a používal se jako afrodiziakum do nápojů lásky. V pěstování má podobné nároky jako petrželka, tj. světlo, ale ne přímý úpal, dobře propustná půda a pravidelná zálivka.

Levandule

Fialová kráska s opojnou vůní, která vás odnese do sluncem prozářených kopců Provence. Levandule nejen krásně voní, ale má využití i v kuchyni jako součást provensálského koření i samostatně. Zkuste přidat špetku nasušených květů do sladkého pečiva nebo vanilkové zmrzliny. Na uklidnění nervů a podporu dobrého spánku je dobrý levandulový čaj. Nebo třeba vyzkoušejte letní limonádu z levandulového sirupu. Dalším kladem je, že její vůně odpuzuje mšice a jiné rostlinné škůdce, zároveň ale přitahuje užitečný opylující hmyz.

levandule

Máte nějaké další bylinky, bez kterých se neobejdete? Krásný a provoněný den!

Leave a Reply