Rajčata na balkoně

Rajčata jsou ideální balkonovou rostlinou. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že se jim tam při trošce péče a splnění několika základních podmínek daří mnohem lépe než v klasickém záhonu. Jsou chráněná před škůdci a netrpí na plísně a jiné choroby. A jsou blbuvzdorná! Fakt!

Na výběr je prakticky ze dvou možností. Buď existují speciální balkonová rajčátka, která tvoří nízké keříky a vejdou se klidně do obyčejného truhlíku, nebo klasická tyčková rajčata (nespočet odrůd normálních nebo cherry), která už potřebují víc prostoru. Zatím jsem vždycky pěstovala první variantu, protože mám ale víc místa, zkouším letos nově ta tyčková.

Sazenice můžete pořídit už předpěstované nebo zkusit výsev ze semínek, což je podle mě mnohem zajímavější varianta, na kterou je už letos bohužel pozdě. S výsevem je totiž  potřeba začít hodně brzy, klidně v první polovině února. Semínka potřebují k vyklíčení a následnému růstu teplo a světlo, ideální místo je proto okenní parapet nad topením. Skvělou variantou jsou malé domácí pařníčky, které zajistí výhonkům správné mikroklima a nahradí skleník. Jakmile sazeničky povyrostou a zesílí, přesazuji je do samostatných květináčků.

IMG_2507

IMG_2528
Keříčková rajčata a chilli loni v květnu

Zhruba od začátku dubna, kdy je už přes den teplo, je začínám aklimatizovat na venkovní sluníčko. Koncem dubna pak přesazuji do finálních velkých květináčů ven (v chladnějších oblastech ale doporučuji až po zmrzlých). Rajčata potřebují vzdušnou a hodně výživnou půdu, ideální je dát do květníku vrstvu kvalitního kompostu, třeba z žížalího kompostéru😉 Rostliny po důkladné aklimatizaci umístíme na slunné místo, tyčkovým rajčatům zajistíme vertikální oporu a pravidelně odštipujeme postranní výhonky. Pak už stačí jen zalévat (osvědčilo se mi nechat hlínu před každou zálivkou trošičku proschnout, rajčatům se tak vyhnou plísně), jednou za dva týdny přihnojit organickým hnojivem a těšit se na pravidelnou úrodu od začátku léta do podzimu.

IMG_4082

Leave a Reply