Jak rozjet jedlý balkon v 5 krocích.

Rozkvetlé balkony a terasy se záplavou květů jsou nádherné, proč ale nevyužít trošku prostoru i k pěstování něčeho jedlého? Samotnou mě překvapilo, jak jednoduché to je. Už několikátý rok sklízím úrodu ovoce a zeleniny z balkonu uprostřed města, samozřejmě to není žádné převratné množství, ale třeba bylinky, jahody nebo rajčata už přes léto skoro nekupuji. Řekla bych, že pěstování v nádobách je dokonce jednodušší, než v klasickém záhonu. Jednak odpadá neustálé pletí, rostliny nejsou tolik náchylné na plísně a škůdce (zvlášť, pokud bydlíte vysoko) a v květináči je mnohem snadnější zajistit specifické podmínky, co se týká např. kyselosti nebo propustnosti půdy.

1. Správné rostliny na správném místě

Alfa a omega všeho. Většina ovoce a zeleniny upřednostní umístění na slunci, některé druhy jsou citlivější na polední úpal, některým naopak nevadí. Vysledujte, kdy a kolik hodin denně k vám svítí slunce a podle toho vybírejte. Milovníky slunce jsou třeba rajčata, papriky, jahody a většina bylinek, naopak některé druhy salátů, špenát nebo máta upřednostní spíše polostín.

IMG_2495
Špenát, polníček a rukola

2. Výběr nádoby

Pěstovat se dá v čemkoli, ale v zájmu zjednodušení si života a úspory času doporučuji pořídit na balkon samozavlažovací nádoby. I v letních parnech v nich zásoba vody nějakou dobu vydrží a nemusíte řešit, kdo vám bude zalívat, když odjedete na víkend pryč. Důležitá je samozřejmě i velikost nádoby – pro rajčata a papriky volíme velké a hlubší květináče, naopak saláty, jahody nebo ředkvičky se dají pěstovat klidně v mělkých truhlících.

IMG_2514
Jarní úroda ředkviček

3. Substrát a výživa

Požadavky na substrát a hnojení se liší podle druhu rostliny, v prostorově omezených balkonových podmínkách je ale o to důležitější věnovat tomu pozornost. Zjistěte si dopředu, co vaše rostliny budou potřebovat, aby dobře plodily. Společným jmenovatelem pro většinu ovoce a zeleniny v nádobách je hodně výživný a zároveň propustný substrát. Můžete si namíchat vlastní směs, nebo použít už předpřipravené, které koupíte v kterémkoli zahradnictví. Začátečníkům (a lenochům, což je můj případ) doporučuji určitě druhou variantu. Pokud máte přístup ke kompostu, určitě ho k substrátu přidejte, zvlášť papriky a rajčata se pak bohatě odvděčí. I během vegetace je pak důležité zajistit přísun živin. Bylinky se spokojí s chudou půdou a hnojit je skoro nemusíme, opak ale platí pro zeleninu jako jsou rajčaty nebo papriky – ty přihnojujeme podle návodu nejlépe organickým hnojivem nebo třeba žížalím čajem 🙂

rosemary-581943_1920
Rozmarýn je nenáročná bylinka, které se daří na plném slunci 

4. Začněte s něčím úplně jednoduchým

V rámci zachování motivace je nejlepší začít s něčím jednoduchým a osvědčeným – rajčata, papriky, stáleplodící jahody, bylinky, ředkvičky a saláty. Tipy pro úplné začátečníky jsem loni sepsala zde. Naštěstí pro nás je zahradničení na malých prostorech a balkonech stále populárnější, a tak na trh přichází víc a víc odrůd, které jsou přímo vyšlechtěné k pěstování v nádobách.

IMG_2535
Stáleplodící jahody – ideální do truhlíku

5. Nebojte se kombinovat a využijte prostor

Zkombinujte v jedné velké bylinky mezi sebou nebo třeba zeleninu s kvetoucími letničkami. Například takové afrikány nebo voňavá levandule odpuzují mšice a jiné škůdce. Na malém prostoru se vyplatí myslet vertikálně – pomocí stojanů, stolků a schůdků vytvořte několik pater květináčů, vyšší rostliny podsázejte nízkými. Pozor si ale dávejte na to, aby měly rostliny zhruba stejné nároky na světlo a zálivku a abyste jim dopřáli dostatek prostoru pro kořeny.

IMG_4884
Měsíční jahody v kombinaci s levandulí
IMG_2498
Zkuste kombinovat rostliny s podobnými nároky a využít vertikální prostor

Leave a Reply