Bezkonkurenční DIY čistič, aneb proč mi Ráďa říká octová královno:-)

Nějakou dobu jsem uvažovala, jak tenhle návod vlastně pojmout, abych nepůsobila dojmem lesany s neoholeným podpažím, protože i moje mamka se tváří hodně trošku nedůvěřivě, když jí vyprávím, jak prakticky všechno doma čistím octovým roztokem s  citrusovou kůrou a bylinkami. Ale ono je to neuvěřitelně účinné!

IMG_5169
Někdo zkrátka nesměl při focení chybět…

Jak jste už asi pochopili, snažíme se s Ráďou v rámci možností (pominuli-li některé naše koníčky) žít k přírodě trošku šetrnějším způsobem, omezovat odpad (hlavně ten plastový), kompostujeme, nepoužíváme igelitky a PET lahve… prostě klasika. Protože jsem ale trošku blázen do čistoty (určitě profesionální deformace), nějak mě nikdy nenapadlo čistit něčím jiným než kupovanými prostředky, přestože jsem používala ty ekologické… Až  jsem takhle jednou čistila výtlačné čerpadlo našeho mořského akvárka, kde se všechno pravidelně po pár měsících pokryje vápenatými usazeninami, které nedostanete pryč absolutně ničím, a to ani mechanicky drátěnkou nebo nožem. Respektive je nedostanete pryč ničím jiným kromě octa. Jak se tak pod vrstvou nánosů zaskvěla zase původní krása čerpadla, trklo mě, proč stejným způsobem vlastně nečistím i běžně při úklidu.

Začala jsem tedy googlit a zjistila, že jednak jsem zase ve všem pozadu, protože octem už evidentně čistí všichni a je to hrozně in, ale hlavně že kyselina octová je vlastně hlavní součástí většiny těch eko čistících přípravků, které jsem kupovala. Googlila jsem dál a hledala, jak je to s dezinfekčními účinky octa. A přišlo další milé překvapení, protože opravdu dezinfikuje a existují k tomu věrohodné vědecké studie. Dokonce za určitých podmíněk zabíjí i původce tuberkulózy, Mycobacterium tuberculosis. Což mě jako lékařku prostě muselo přesvědčit:-) No a od té doby používám octový roztok ovoněný citrusovou kůrou a bylinkami (vede u mě rozmarýn) k čištění veškerých pevných povrchů – odstraní za vteřinku všechny možné usazeniny, kapky vody v koupelně, olej na sporáku… v jemné modifikaci je skvělý i na dřevěný nábytek. Pach octa pak zamaskují právě citrusové slupky a bylinky, takže ve výsledku i svěže voní.

IMG_5159
Citrusové slupky a bylinky roztok ovoní

Tady jsou základní modifikace, které používám.

Základní čistič na pevné povrchy:

 • 2 díly 8% octa
 • 1 díl vody (ideálně destilované, pokud budete používat i na sklo, normální dělá fleky)
 • citrusové slupky, větvičky rozmarýnu, levandule nebo jiných voňavých bylinek
 • volitelně můžete přidat ještě několik kapek oblíbeného esenciálního oleje

Čistič na dřevěný nábytek:

 • 1 díl octa
 • 1 díl vody
 • 1-2 lžíce olivového oleje
 • 10-20 kapek oblíbeného esenciálního oleje nebo zase citrusové slupky a bylinky na ovonění

WC čistič:

 • neředěný 8% nebo 10%  ocet
 • xanthanová guma na zgelovatění –  na 1l octa cca 1 čajová lžička
 • potravinářské barvivo (nemusí být, ale samotná barva octa nevypadá moc vábně)
 • 20 kapek vonného esenciálního oleje

Přísady je dobré krátce zahřát až téměř k varu, xanthanová guma se tak rychleji rozpustí. Gel je ideální nechat působit hodinu nebo přes noc.

IMG_5160
V poslední době moje oblíbená kombinace citron/rozmarýn, skvěle voní i pomeranč s levandulí

Abych to shrnula, octový čistič používám doma už asi půl roku a jsem extrémně spokojená. Díky citrusům voní, skvěle rozpouští vodní kámen, takže ideální hlavně na koupelnu, neobsahuje zbytečnou chemii a hlavně stojí nějakých 8Kč na litr, no nevyzkoušejte to:-)

Krásný den!

 

Leave a Reply