Jak zredukovat (nejen) plastový odpad?

Dneska to bude zase po nějaké době na eko vlně. Kdo ho ještě náhodou neviděl, určitě doporučuji film Oceán plastů (Plastic Ocean). Po mě to byl před 2 lety impuls k tomu, abych začala trošku víc přemýšlet, kolik a jakých odpadků vlastně doma produkujeme a zda se to dá nějak omezit. Myslím, že nikdo už dnes nepochybuje, že problém s enormním množstvím (nejen) plastového odpadu je potřeba nějak radikálně řešit, protože z přírody a hlavně oceánů se stala jedna velká skládka. Na Zemi už není místo, kde by se nevyskytovaly plasty alespoň ve formě mikročástic – jsou ve vodě, kterou pijeme, v rybách, které jíme, a několik studií už potvrdilo, že i přímo v našich tělech. 

safety-net-3289549_1280

Kromě toho, že větší kusy plastů zabíjí mučivým způsobem vodní živočichy a ptáky, kteří si naše odpadky pletou s potravou, v poslední době také vychází najevo, že plasty nejsou tak inertní, jak se dříve myslelo, a mohou narušovat mimo jiné endokrinní systém. A to nejen už provalený bisfenol A (BPA), ale i ostatní typy plastů. Na druhou stranu je ale jasné, že plastové výrobky a součástky hrají v mnoha odvětvích nezastupitelnou úlohu, proto chtít svět bez plastů je nesmysl. Co už smysl ale dává, je chtít svět bez plastového odpadu. A to je především na nás. Řešením totiž není samotná recyklace (většina plastů se stejně nerecykluje, nebo vzniká jen podřadný produkt), ale hlavně předcházení vzniku odpadu. Na následujících řádcích naleznete 10 tipů, kde začít.

1. Pryč s igelitkami a mikrotenovými sáčky!

Igelitky jsou hnusné a beztak nic nevydrží, sbalte si s sebou na nákup raději látkovou tašku. Existují i verze, které se dají složit do malinkatého balíčku, který se vejde i do nejmenší kabelky. To samé s mikrotenovými sáčky. Spoustu ovoce nebo zeleniny do pytlíku dávat vůbec nemusíte, protože mají slupku nebo se omyjí. Pokud už sáček potřebujete, existují opakovaně použitelné síťované pytlíčky, můžete si je koupit, nebo třeba ušít vlastní ze staré záclony.

sylvie-tittel-743127-unsplash

3. Pijte vodu z kohoutku a pořiďte si skleněnou láhev

V Čechách máme to štěstí, že máme k dispozici pitnou, zdravotně nezávadnou vodu z kohoutku, která je na většině míst navíc i chuťově výborná. Proto není důvod kupovat vodu v PET lahvi, která navíc kdovíjak dlouho stála někde ve skladu nebo v horším případě na slunci. Ven s sebou noste skleněnou láhev, kterou můžete kdykoli znovu naplnit. Některé mají i silikonový obal, který je chrání před rozbitím, a nejsou rozhodně tak těžké, jak si možná myslíte. Skleněná láhev naplněná kohoutkovou vodou navíc udělá dobře nejen životnímu prostředí, ale taky peněžence. Odzkoušeno!

water-2825771_1920

4. Používejte rozložitelné zubní kartáčky

Zubní kartáček bychom měli měnit minimálně každé 3 měsíce, to dělá 4 kartáčky ročně. Jen u nás se tak ročně vyhodí přes 40 milionů plastových zubních kartáčků, to není málo, že? Na trhu existují rozložitelné varianty z bambusu, dřeva nebo kompostovatelného  bioplastu. A mají srovnatelné vlastnosti a počet štětin, jako zubaři nejvíc doporučované značky.

5. Noste vlastní hrnek na kávu

Jednorázové plastové kelímky představují ohromný problém. Ve Francii, která jako první země EU zakázala používání jednorázových plastových výrobků se podle studií vyhodí přes 5 miliard kelímků ročně, my na tom poměrově určitě nebudeme lépe. Pokud, stejně jako já, nevydržíte bez kávy s sebou, řešením je nošení si vlastního hrnku. Ve většině kaváren vám za to navíc odečtou několik korun z ceny.

daiga-ellaby-718856-unsplash

6. Nepoužívejte plastová brčka

Buď je úplně vypusťte, nebo si pořiďte skleněná nebo nerez. A nebo zkuste alespoň rozložitelnou papírovou variantu.

7. Vyhněte se jednorázovému plastovému nádobí

Pokud vůbec musíte použít jednorázové nádobí, dejte přednost rozložitelné variantě z kartonu nebo kokosových listů. Místo plastových příborů si přibalte s sebou klasické, zase tolik místa nezaberou. Vyrábějí se i skládací nebo dřevěné příbory, které jsou lehoučké.

8. Nakupujte bez obalu

Zjistěte si, jestli nemáte v okolí bezobalový obchod, kde koupíte všechno možné na váhu či stáčené a odnesete si to domů ve vlastních nádobách. Stejným způsobem nakoupíte i na farmářských trzích, ve farmářských obchodech a někde i v běžném obchodě. Chce to jen trošku hledat.

denise-johnson-426653-unsplash

9. Volte alternativy

Pokud máte na výběr, zvolte raději takovou variantu zboží, která není v plastovém obalu, ale třeba ve skleněném. Sklo se dá recyklovat zase zpět na plnohodnotný produkt, což u plastů (oproti mylně vžité představě) nejde. A když už to nejde jinak, vyberte si alespoň větší balení, které spotřebuje na stejnou hmotnost méně obalového materiálu, a většinou je to také cenově úspornější.

10. Dejte obchodům vědět, že takhle ne

Víte jak. Líná huba, holé neštěstí. Takže buďme všichni trochu aktivní a dejme obchodům vědět, že nechceme mikrotenové sáčky, jablka v plastové vaničce nebo fólií obalený banán. Postupné změny už jsou vidět a je to skvělé, takže jen tak dál.

Krásný den!

 

 

 

 

Leave a Reply