Jak to u nás po zimě vypadá, co roste a co neroste? Jarní fotoupdate

Jaro je v plném proudu a sázení pro letošní sezónu mám skoro hotové, už zbývá jen přesadit rajčata a chilli.

img_5044
Plnokvěté narcisky rozkvetly přesně na Velikonoce

Letošní zima u nás byla mírná, takže nemám téměř žádné ztráty, když pominu přelitý olivovník, který to bohužel po 7 úspěšných sezónách tentokrát nedal. Jinak vlastně vše přežilo bez úhony, dokonce i rozmarýn, který mi většinou venku zmrzne. Z bylinek jsem dosadila nově bazalku, koriandr a perillu, zbytek obrazil krásně už začátkem března.

img_5042
Koutek s bylinkami, hmyzím hotelem, novým olivovníkem a rašící hortenzií. A naší čtyřnohou zahradnicí, která u ničeho nesmí chybět
img_5030
Kroucenou vrbu jsem měla kdysi jen jako zimní dekoraci, ale rozhodla se, že obrazí mezi bylinkami. V létě funguje jako celkem praktické přistínění. V květináči mám kromě ní pažitku, petržel, rozmarýn, bazalku a thajskou bazalku. Vpravo obráží konečně i hortenzie, které to letos  trošku trvalo.
img_5031
Druhý bylinkový květináč s koriandrem, meduňkou, perillou, tymiánem a oreganem

Do květinových truhlíků jsem se letos rozhodla dát zpátky muškáty. Po loňském experimentu, kdy jsem zkoušela Osteospermum, se k nim nakonec vracím, protože na tu naši výheň jsou asi opravdu nejodolnější, vypadají krásně až do podzimu a nic se nestane, když sem tam trochu proschnou. Osteospermum bylo asi do července nádherné, ale koncem prázdnin už z něj byla spíš košťata, navíc jsem musela zalévat 2x denně (a to mám samozavlažovací truhlíky), jinak hned zvadlo. Ještě jsem plánovala zkusit kosmatce, ale sazeničky mi v únoru rozhrabala naše kočkoďáblice, takže jsem to vzdala a jsem zase zpátky u muškátů. A letos pojedu pěkně monochromaticky v temně růžovočervené.

img_5037
Ani letos jsem nevydržela a sázela truhlíky už v první půlce března. Vždycky pak trnu, jestli nezmrznou, ale ještě se mi to naštěstí nestalo. Vlevo u škrabadla krásně vyrostla i šanta kočičí, které si naše kočka samozřejmě jako jediné vůbec nevšímá.
img_5029
A takhle sytě růžovočervené budu mít letos muškáty.

Co se týče ostatních jedlých rostlin mimo bylinek, nebude žádná velká změna. Zůstávám tradičně u měsíčních i klasických jahod (všechny krásně přežily zimu a kvetou), rukoly, jarní cibulky a v únoru jsem zasela rajčata a chilli papričky. Obojí se mi na několik týdnů úplně zastavilo v růstu, ale začínají se objevovat nové lístky, tak to snad rychle doženou. K obrovskému překvapení mi uprostřed jahodníků znovu vyrašil i fíkovník, o kterém jsem si myslela, že mi loni v létě definitivně uschl.

img_5035
Vzkřísený fíkovník uprostřed jahod
img_5036
Další jahody v truhlíku, cibulka, rukola a nějak se tam tajně zakořenila i pampeliška:) Rukoly pak máme ještě plný samostatný velký květináč, kam se loni vysemenila sama a letos ho už stihla úplně zarůst.
img_5033
Chilli a rajčata zatím nic moc, ale snad to doženou

Ještě přemýšlím, že bych vysadila i nějaké saláty, špenát a vůbec zelené listí k odřezávání.  Líbila by se mi i větší okrasná palma, banánovník nebo něco podobného, existují i částečně mrazuvzdorné odrůdy, tak mi teď pořád hlodá červíček v hlavě, jestli něco takového taky nezkusit. Ale už mi to asi doma neprojde, prý se budeme muset prosekávat mačetou:)

Krásný den!

Leave a Reply