Šeříková limonáda

Dostala jsem od kamarádky skvělý tip na jarní limonádu, kterou musíte určitě vyzkoušet. Z šeříku. Přiznám se, že jsem až doteď neměla tušení, že je šeřík vůbec jedlý, ale vyzkoušela jsem ji a je výborná. Hodně sladká, květinová a nádherně voňavá. Sirup se dá navíc kromě limonády použít na slazení čaje, místo javorového sirupu na lívance, nebo třeba do zmrzliny. 

IMG_5109

Postup je úplně jednoduchý, potřebujeme jen stejné díly vody, cukru a šeříkových kvítků (tedy např. 2 hrnky cukru, 2 hrnky vody a 2 hrnky květů) a šťávu z cca 1/2 citronu.

IMG_5106

Sirup můžeme připravit dvojím způsobem. První možností je nechat namočené květy spolu s citronovou šťávou v lednici 24 hodin louhovat a následně rychle svařit s cukrem.  Pokud chcete rychlejší variantu, stačí vodu s cukrem povařit, až se všechen rozpustí, tak přidat květy a nechat na mírném plameni cca 10-15 minut probublávat a zredukovat na požadovanou konzistenci. Pro krásnou výraznou barvu můžete přihodit několik brůvek.

IMG_5107

Hotový sirup ještě horký scedíme, slijeme do čistých vyvařených sklenic a pevně uzavřeme. Pro delší výdrž se může ještě zavařit, ale pokud ho necháme v chladu a rozumně spotřebujeme, tak to není potřeba.

Máte tipy na nějaké další květinové sirupy/limonády? Každý rok se těším na .svoji oblíbenou levandulovou (recept zde) a plánuji zkusit i růžovou, ale ráda se inspiruji i dalšími.

Krásný den!

Leave a Reply