Balkónová zahrádka v květnu

Rozhodla jsem se najet na nový koncept pravidelných měsíčních fotoupdatů mého  zahradničení. Letošní květen byl zatím i tady u nás neuvěřitelně studený, všechno rostlo hodně pomalu a neochotně, ale nějaké pokroky přeci jen vidět jsou, hlavně na jahodách, které už brzy začnou zrát. Pořídila jsem několik novinek, největší z nich je rozhodně palma Trachycarpus fortunei, toužila jsem po přímořské atmosféře a to se mi díky ní splnilo. Pokud se na zimu dobře zajistí, je mrazuvzdorná, takže mi snad přežije víc než jednu sezónu. Další novinkou jsou kanadské borůvky, které zatím zdárně kvetou a začínají vytvářet i první, ještě zelené, borůvky.

IMG_5127
Trachycarpus fortunei
IMG_5129
Celkový pohled s palmou, vlevo dole mám nově kanadské borůvky
IMG_5128
Kanadské borůvky. Zbytky starých květináčů udržují substrát vlhký a hlavně ho pak nevyhrabává kočka 😀
IMG_5130
Limetka (úplně vpravo) v dubnu trochu opadala, ale už jí všude vyrážejí nové lístky. Bylinkový květináč s koriandrem, meduňkou a perilou jsem přesunula do polostínu, kde se jim daří líp než na přímém úpalu.

Zkusila jsem i zasadit jednu růži, je to odrůda Joie de Vivre, která je nižšího vzrůstu (okolo 60cm) takže se hodí k pěstování v nádobách. Kvete nádhernými, světle lososovými květy. Několik malinkých poupat už mám, takže se nemůžu dočkat, až vykvete. K růži jsem přidala i francouzskou levanduli, která ji krásně doplňuje a měla by odpuzovat mšice a jiné škůdce. A jako bonus začala okamžitě lákat včely a čmeláky.

IMG_5139
Růže s francouzskou levandulí
IMG_5145
Levandule okamžitě nalákala včely a čmeláky…
IMG_5144
…a včelky zase nalákaly naši lovkyni.
IMG_5133
Muškáty krásně kvetou, mají stejnou tmavě růžovou barvu jako květináče, takže to všechno tak nějak barevně ladí. Rozhodla jsem se letos zůstat i u jednotného barevného schématu květů – od světle růžové (růže), přes tmavě růžovou (muškáty) až k fialové (levandule, zvonky).
IMG_5140
Dalmátský zvonek

I minijezírko se hezky rozrůstá, leknín má už tři nové listy a vrbina krásně přepadává přes okraje nádoby. Tlakem vody se mi květináč vpředu vypoulil, ale rozhodla jsem se nechat to tak, protože to jednak nevypadá až tak špatně a jednak se mi tím zvětšila vodní plocha k osázení 😀 Přidala jsem ještě několik plovoucích rostlin a konečně i solární fontánku, ze které jsem zatím nadšená. Má záložní baterii, takže funguje i po setmění, nebo když je venku pod mrakem.

IMG_5161
Rostliny v jezírku se pěkně rozrůstají.
IMG_5164
I naše šelmička si jezírko oblíbila a samozřejmě už do něj několikrát spadla.
IMG_5170
Konečně máme i fontánku, okysličí vodu a musím uznat, že ten zvuk je dokonale uklidňující.

Kromě okrasných květin jsem přidala ještě i nějakou tu zeleninu – zasadila jsem rebarboru, mangold a cuketu. Hodila jsem je zatím všechny do jednoho velkého květináče a uvidím, čemu se bude dařit a čemu ne.  Doufám, že po pomalém a studeném rozjezdu se všechno začne pořádně rozrůstat a v příštím, červnovém, updatu už bude vidět pořádná džungle.

Krásný (a doufejme už zase slunečný) den!

 

Leave a Reply