Balkónová zahrádka v červnu

Červen se pomalu chýlí ke konci a je tu další zahradnický update, takže letem světem, co je nového. Naše malá džungle se začala pěkně rozrůstat. Střídavé a studené počasí na jaře rostlinám moc nesvědčilo, ale slunečný červen je krásně popohnal, všechno kvete, sklidili jsme první úrodu jahod a dokonce nám rostou i cukety! Bohužel, stejně jako loni, trochu bojujeme s mšicemi a padlím, přišla jsem ale zatím naštěstí jen o koriandr. Okolo hmyzího hotelu je úžasně živo, kromě samotářských včel se k nám nastěhovaly i nejrůznější vosičky a kočka zbožňuje je pozorovat. Uvedla jsem do chodu znovu i kompostér, který bohužel během mého zimního učení na atestaci kompletně vymřel (podezřívám Ráďu, že byl možná trochu i rád:-D), nová generace žížal už se ale pomalu rozrůstá. Ze starých semínek v kompostu mi koncem května začaly samovolně rašit dýně, tak jsem zkusila jednu zasadit do vrchního patra. Jsem zvědavá, jak se jí povede, cuketa mi ale roste, a tak si říkám, proč by nemohla i dýně, že. No uvidíme… Dál jsem zasadila pár nových rostlin a pohřbila levanduli, kterou jsem pravděpodobně přelila. Plánuji ale další pokus, protože levandule je prostě moje srdcovka!

Jak to celé u nás teď po měsíci vypadá, uvidíte na následujících fotkách: 

IMG_5256
Roh s jezírkem a hmyzím hotelem. Limeta v popředí už je zase krásně zelená, zatím ale nekvete.

IMG_5255

IMG_5269
V jezírku ani památky po komárech a krásně se rozrůstá leknín i ostatní rostliny, které  filtrují vodu. Tu nakonec vůbec neměním, jen dolévám odpařenou a zůstává i bez filtrace pěkně čistá. 
IMG_5257
Hortenzie konečně kvete. Bohužel se mi nějak nedaří ji mít modrou, i když jsem přidala novou rašelinu a hnojím speciálním hnojivem. Barva hortenzií je závislá na pH půdy – v kyselém zmodrají, v zásaditém jsou růžové.
IMG_5258
Rozkvétá i růže Joie de Vivre, kterou jsem zasadila v květnu. i na ní se objevilo padlí, suché a slunečné počasí ale hodně pomohlo a zatím nepozoruji větší škody.
IMG_5259
Muškáty nádherně kvetou, přihnojuji je jednou týdně organickým hnojivem.
IMG_5260
Z palmy jsem opravdu nadšená, dodává skvělou tropickou atmosféru. Zalévám ji jednou až dvakrát týdně a každé dva týdny hnojím.
IMG_5262
Rajčata i chilli papričky konečně rozkvetly, snad doženou jarní zpomalení a dočkám se nějakých plodů.
IMG_5264
Rukole i jahodám se daří dobře.
IMG_5265
Fíkovník krásně roste, ale měsíční jahody, zasezené pod ním, hodně potrápilo padlí. Naštěstí se vzpamatovaly a pomalu vyrážejí nové lístky.
IMG_5266
Cuketa s prvními malými plody
IMG_5263
Naše malá městská džungle
IMG_5267
Fatsia japonica a modrá hosta ve velkém květináči ve stínu vedle škrabadla. Oboum prospívá stín a mírně vlhčí substrát. A naše Daenerys je uprostřed téhle džungle taky spokojená:-) 
IMG_5268
Hosta a Fatsia japonica.
IMG_5270
Jedna z malých dýní, které mi vyrazily ze semínek z kompostu, uvidím, jestli se mi je podaří dál vypěstovat.

 

 

 

Leave a Reply