
Přes léto jsem začala tak trošku experimentovat s domácí kosmetikou a mimo jiné jsem narazila i na spoustu receptů na výrobu domácího mýdla. Je to neuvěřitelně jednoduché a doslova mě to pohltilo, takže teď zkouším různé kombinace vůní, přírodních barviv a olejů a o svojí novou posedlost se teď chci s Vámi podělit.
Následující recept je jeden z nejjednosušších, který jsem našla. Při přesném dodržení gramáží není možné, aby se nepovedl. V začátku určitě doporučuji se přesně řídit vyzkoušenými recepty, různé typy olejů a tuků mají totiž různou schopnost zmýdelňování a je důležité dodržovat jejich poměr.
Suroviny
- 400g olivového oleje
- 50g ricinového oleje
- 200g kokosového oleje
- 150g bambuckého másla
- 109g hydroxidu sodného
- 196ml destilované vody
- 16ml esenciálních vonných olejů – já použila 8ml levandulového a 8ml Litsea cubeba
Základní vybavení
- nádoba, nejlépe z varného skla, na přípravu hydroxidu sodného
- bezkontaktní teploměr
- kuchyňské váhy
- tyčový mixér
- hrnec
- formičky
- rukavice a ochranné brýle (pracujeme s hydroxidem sodným)
Postup
Jako první si připravíme roztok hydroxidu sodného vsypáním prášku nebo granulí do vody (nikdy ne naopak!). Důkladně rozmícháme. Tekutina se velmi zahřeje a navíc se jedná o silnou žíravinu, proto určitě doporučuji použít nádobu z odolného materiálu, eventuálně ještě umístěnou v druhé nádobě se studenou vodou. Samozřejmostí by měly být rukavice a ochranné brýle. Během rozpouštění se uvolňují žíravé páry, proto je nejlepší rozmíchávat hydroxid venku, nebo alespoň u otevřeného okna. Roztok necháme chladnout.
Dále na sporáku pomalu a zlehka na nízkou teplotu rozpustíme pevné tuky a vmícháme k nim olivový a ricinový olej. Pro správnou reakci je důležité, aby teplota tuků byla v rozmezí cca 35-55°C a teplota roztoku hydroxidu sodného se nelišila o víc než 10°C. Jakmile tedy hydroxid vychladne na stejnou teplotu s oleji, přilijeme ho opatrně do hrnce a ihned začneme míchat. Pomocí tyčového mixéru střídáme vždy krátké promixování a klasické míchání, aby reakce probíhala rovnoměrně v celém objemu. Střídavě mixujeme a mícháme, dokud mýdlo nezačne pomalu houstnout, to je doba, kdy do něj přidáme esenciální oleje, které důkladně a rovnoměrně vpravíme dovnitř.
Jakmile vznikne konzistence trochu řidšího pudinku, je čas rychle nalévat do formiček. V nich necháme mýdla 24-48h tuhnout, poté je vyklopíme a necháme další 3-4 týdny dozrát. Během této doby se odpaří všechna přebytečná voda, stabilizuje pH a dokončí se celý proces zmýdelnění.












Krásný den!