
Zkusila jsem maličko ozvláštnit klasické vánočkové/mazancové těsto a přidat k němu místo tradiční vanilky trochu perníkového koření a strouhanou pomerančovou kůru. Výsledek mě nadchl, chuť je taková… no prostě vánoční:) A protože na upletení klasické vánočky jsem byla trochu líná, navíc kváskové těsto bývá ještě lepivější, než to normální, zůstala jsem u klasického mazancového “bochníčku.” Ale šikovnější mohou samozřejmě zaplést do vánočky.
Suroviny na rozkvas:
- 100ml vody
- 100g hladké pšeničné mouky
- 1 polévková lžíce žitného kvásku
Suroviny na vlastní mazanec:
- 200g rozkvasu
- 320g hladké pšeničné mouky (pro trošičku zdravější variantu můžete zkusit experimentovat se špaldovou i celozrnnou v různých poměrech, ale klasická bílá je jistota)
- 50ml mléka
- 20ml 33% smetany ke šlehání
- 150g třtinového cukru
- 3 celá vejce + 1 navíc na pomašlování
- 4 čajové lžičky perníkového koření
- nastrouhaná kůra z 1 většího pomeranče (chemicky neošetřeného)
- 90g rozpuštěného a zchladlého másla
- špetka soli
- 80g rozinek
- 50g mandlí sekaných nebo plátků + hrst na posypání
Zhruba 10-12 hodin předem připravíme rozkvas smícháním 100g mouky, 100ml vody a lžíce kvásku. Když máme rozkvašeno, přidáme všechny ostatní suroviny a důkladně těsto prohněteme (v robotu cca 10 minut, ručně 20-30 minut). Pozor na rozinky, některé roboty je mohou potrhat, v takovém případě je přidejte až ke konci hnětení.
Těsto necháme zhruba hodinku odpočinout, popřekládáme a dáme kynout do chladu na 15-24h. Při takovém pomalém kynutí už ho není potřeba znovu překládat, bude krásně pevné, aniž byste museli přidávat další mouku a nerozjede se do stran. Samozřejmě ale můžete nechat kynout i klasicky v teple, pak je ale potřeba zhruba každou půl hodinu přeložit.
Po vykynutí mazanec pomašlujeme vajíčkem, posypeme mandlemi a vložíme do rozpálené a zapařené trouby (předehřívám horkovzdušnou na 240°C a po vložení ihned stáhnu na 200°C). Pečeme prvních 15 minut na 200°C a dopékáme dalších 50-60 minut na 160-170°C.
Dobrou chuť!
